Ulaşım Anasayfa / Ulaşım

Ulaşım

Bitlis tarihte ipek yolu üzerinde günümüzde ise batı-doğu ve İran-Irak bağlantısını sağlayan NATO yolu üzerindedir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bitlisi güneyden Siirt, batıdan Muş, kuzeyden ağrı ileri çevreler. Adilcevaz, Ahlât, Tatvan, Güroymak, Mutki, Hizan ilçeleri bulunan Bitlis'e kara, demir ve hava yolu ile ulaşmak mümkündür.

Hava Yolu ile Ulaşım

Diğer illerden Bitlis'e doğrudan hava yolu bulunmamakla birlikte Van, Muş, Diyarbakır, Bingöl hava limanları üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Van ve Muştan Bitlis'e servis imkanı bulunmaktadır.
Van hava alanından Bitlis'e mesafe 167 km'dir.
Muş hava limanı Bitlis'e mesafe 83 km'dir.
Diyarbakır havalimanı Bitlis'e mesafe 213 km'dir.
Bingöl havalimanı Bitlis'e mesafe 198 km'dir.

Kara Yolu ile Ulaşım

Hemen hemen her şehirden Bitlis'e karayolu ulaşmak mümkündür. Güney bölgelerden gelirken Diyarbakır-Bitlis yolu, diğer bölgelerden gelirken Muş Bitlis kara yolu kullanılmaktadır. Ayrıca yurtdışı ve doğudan şehirlerinden Van Bitlis yoluyla şehre ulaşabilirler.

Tren Yolu ile Ulaşım

Tren yolu ile Bitlis'e ulaşmak isteyenler Van Gölü Expresini kullanabilirler. Expres Tavandan harekete başlayıp Muş, Elazığ, Malatya, Sivas, Kayseri, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, İstanbul istikametinden geçmektedir. Tren yolu bulunan diğer şehirlerden de bu şehirlere geçerek Bitlis'e ulaşmak mümkündür. Ayrıca Van Tatvan arası her gün gece ve gündüz olmak üzere günde 2 defa feribot seferleri bulunmakta ve bu yolculuk yaklaşık 4 saat sürmektedir.

Deniz Yolu ile Ulaşım

Deniz yolu ile Bitlis'e ulaşmak isteyenler Van - Tatvan arası feribot seferlerini kullanabilirler. Van - Tatvan arası feribot seferleri Van Gölü üzerinden yapılmaktadır.

Şehir Merkezinden Kampüse Ulaşım

Şehir merkezi ile kampüs arası 12 km ,şehir merkezi- meslek yüksek okulları arası 7 km dir. Meslek yüksek okulları kampüsle aynı istikamette olup belediye otobüsleri 6:40-24:00 saatleri arası çalışmakta ve her 10 dakikada bir kampüse ve meslek yüksek okullarına gitmektedir.

Okunma : 2
arrow_upward
ok